Search information on this website by using terms such as ‘visiting times at Rotherham Hospital’ or ‘health visiting services in Rotherham.’

Using more general terms may bring up results from outside of Rotherham health services.

 

Board Members

Executive Directors

Dr Richard Jenkins, Chief Executive
Richard Jenkins

Dr Richard Jenkins joined the Trust on 10 February 2020 as Interim Chief Executive on a joint basis with Barnsley Hospital NHS Foundation Trust, where he is also Chief Executive. He was subsequently appointed Chief Executive of The Rotherham NHS Foundation Trust from 1 September 2022 as a joint role with his existing Chief Executive position at Barnsley. He is one of the few qualified and clinically active Chief Executives in the UK. He has previously been the Medical Director for two NHS provider organisations.

He has practiced medicine for over 28 years since graduating from the University of Sheffield in 1991 with an intercalated degree in virology as well as his medical degree. He was a trainee doctor in South Yorkshire until becoming a consultant in 2002, specialising in diabetes and endocrinology. During his training, he held various roles including as Lecturer at the University of Sheffield and he spent three years doing research for a Doctor of Medicine degree.



Michael Wright, Deputy Chief Executive

Michael Wright 

Michael Wright joined the Trust on 10 February 2020 as Interim Deputy Chief Executive and subsequently became Deputy Chief Executive on a substantive basis on 1 November 2020. 

Michael has worked across both the NHS and Department for Work and Pensions. Previous NHS roles include being a director at Liverpool University Hospitals NHS Foundation Trust and the Director of Finance at Barnsley Hospital NHS Foundation Trust.


Mrs Susan Douglas, Interim Medical Director

Susan Douglas

Susan took up the role of Interim Medical Director in September 2022. Susan has worked at the Trust for 9 years, with various senior roles including Divisional Director for Surgery and, most recently, Deputy Medical Director.  

She has been a Consultant ENT Surgeon for 14 years and relocated to Rotherham from Bristol in 2013. She completed her ENT training in the South Trent region which included a year in an Otology and Cochlear Implant fellowship in Australia. She completed her Medical training with an Honours degree in 1995 in Jamaica.



Helen Dobson, Chief Nurse 

Helen Dobson

Helen was appointed as Interim Chief Nurse in October 2021 and subsequently appointed to the substantive Chief Nurse role. She has extensive experience, qualifying as a dual registered adult / paediatric nurse.

She previously worked at Sheffield Children's NHS Foundation Trust specialising in Paediatric Critical Care and has a significant educational background, including being a Lecturer/Practitioner at the University of Sheffield and leading national educational groups. Helen joined The Rotherham NHS Foundation Trust in November 2015 as Head of Nursing for our Surgical division. In February 2017 she was appointed as Deputy Chief Nurse. 



Sally Kilgariff, Chief Operating Officer

Sally Kilgariff

Sally took up the role of Chief Operating Officer in May 2022 after being the Trust’s Deputy Chief Operating Officer and Director of Operations since November 2018.

Sally was born and raised in Rotherham and has extensive experience in the NHS, particularly in Rotherham. She started her career with a placement at Rotherham Hospital while at university, and began her employment in Rotherham in 2001. She has held various managerial roles, including Deputy Chief Operating Officer at Doncaster and Bassetlaw Hospital NHS Foundation Trust and General Manager roles for Medicine and Community, Surgery and UECC in Rotherham. Through these roles she has established strong working relationships across the Trust and with local partner organisations. Sally has completed a Bsc (Hons) in Business and Technology and a MSc in Health Service Management and Leadership. She completed the first cohort of the Aspiring Chief Operating Officer Programme run by NHSE in 2019. 


Steven Ned, Joint Director of Workforce

Steven Ned

Steven Ned joined the Trust in April 2019 as Joint Director of Workforce with Barnsley Hospital NHS Foundation Trust. He was previously at Sheffield Children’s NHS Foundation Trust where he was Director of Human Resources and Deputy Chief Executive.

Steven has more than 30 years NHS experience and over 10 years working in senior roles within South Yorkshire.

Steve Hackett, Director of Finance

Steve Hackett
Steve Hackett joined the Trust as Director of Finance in July 2021.

Steve has worked in the NHS since 1990 having previously worked for local acute Trusts, NHS England and primary care trusts in the area. He qualified as a Certified Accountant in 1997 and has worked as a Director of Finance in the NHS since 2001, with recent previous roles as Chesterfield Royal Hospital NHS Foundation Trust and Rotherham Doncaster and South Humber NHS Foundation Trust (RDaSH).

Non-Executive Directors

Martin Havenhand, Chairman

 Martin Havenhand 2019  

Martin is a very experienced Chairman and Non-Executive Director. He has a wealth of Executive and Non-Executive experience from both the public and private sectors and is knowledgeable and experienced in regulated industries.

He also brings to the Trust extensive experience and knowledge of the South Yorkshire and Bassetlaw community which is invaluable as the Trust continues to develop and enhance local health care services for the future.

The Rotherham NHS Foundation Trust is a key partner in the Rotherham Together Partnership and in March 2019 Martin was appointed Chairman of the Ambition Rotherham Board which is made up of private and public sector leaders to promote the Rotherham Story on behalf of the Partnership.

Committees:
Chair of Board of Directors
Chair of Council of Governors
Chair of Board Nomination & Remuneration Committee
Chair of Governors Nomination Committee

Terms of Office:
Initially appointed by Council of Governors         01.02.2014 to 31.01.2017
Reappointed by Council of Governors                 01.02.2017 to 31.01.2020
Reappointed by Council of Governors                 01.02.2020 to 31.01.2023

Reappointed by Counci of Governors                   01.02.2023 to 31.01.2024

Heather Craven

Heather Craven 2019

Heather is a Chartered Accountant who trained with KPMG and has spent most of her career working across a wide spectrum of industries at director levels including FTSE and AIM listed companies.

Since 2006 she has helped a number of organisations, via interim and consultancy roles, to identify operational and financial issues and weaknesses and has delivered solutions to resolve those problems and developed and implemented strategies to deliver growth and profitability.  Heather is committed to using her skills and experience to assist the Trust in meeting the challenges it faces in delivering a quality healthcare service and improving its operational performance and financial stability.

Committees (2022/23)
Member of Quality Committee
Vice Chair of Nomination & Remuneration Committee

Chair of Charitable Funds Committee

Terms of Office
Initially appointed by Council of Governors         17.02.2017 – 16.02.2020
Reappointed by Council of Governors                 17.02.2020 – 28.02.2023

Reappointed by Council of Governors                  01.03.2023 to 29.02.2024


Nicola Bancroft

Nicola Bancroft

Nicola has over 30 years’ commercial experience in the retail sector, having worked for Walgreens Boots Alliance in a number of senior finance and strategy leadership roles and for DFS where she was Group Chief Financial Officer.  She worked extensively on the implementation of various customer focused strategies and transformation programmes in both businesses. 

She has a first class honours degree in accounting and finance and is a fellow of the Chartered Institute of Management Accountants. Nicola is also a member of the Finance and Risk Committee for Business in the Community, a charity dedicated to championing responsible business. 

Throughout her career Nicola has been passionate about coaching and developing leaders and their teams to be at their best and is now motivated by the vision, mission and values of the Rotherham NHS Foundation Trust and seeks to provide support for its current and future development.

Committees (2022/23):
Chair of Finance and Performance Committee

Member of People Committee
Member of Nomination & Remuneration Committee


Term of Office 
Initially appointed by the Council of Governors   01.10.2019 to 30.09.2022

Reappointed by Council of Governors                 01.10.2022 to 30.09.2025


Rumit Shah

Rumit Shah

Rumit is currently a full-time practicing General Practitioner in Hatfield, Doncaster. 

A graduate of the University of Sheffield, Rumit initially followed a career path in Trauma and Orthopaedics.  His commitment to the NHS spans over 36 years and during this time he has been engaged in various capacities including the Local Medical Committee (LMC), Primary Care Groups, Primary Care Trusts and he has now been elected to a be a Clinical Director of East Doncaster Primary Care Network.  He is also the Chair of Doncaster LMC.

Rumit has been a GP Appraiser, on the National Clinical Assessment Service assessing General Practices, a GP member on the Area Prescribing Committee, and the Scheduled Drug Monitoring subcommittee of Doncaster Clinical Commissioning Group.

Rumit is a keen advocate for excellent quality of care delivered in a timely fashion and in a safe environment with a clear emphasis on good communication.

Committees (2022/23)
Member of Audit Committee
Chair of Quality Committee
Member of Nomination & Remuneration Committee

Term of Office 
Initially appointed by Council of Governors         01.01.2020 - 31.12.2021

Reappointed by Council of Governors                 01.01.2022 - 31.12.2024  


Joanna Bibby

Jo Bibby

Jo has worked in health and health care throughout her career, at national and local level. During ten years at the Department of Health, she was responsible for a range of policy areas including research and development, finance and performance.  

Jo has led development of approaches to improve the safety and quality of health care, many of which are now applied routinely across the NHS.

At the Health Foundation, an independent charity and ‘think tank’, she is responsible for a nationally recognised strategy to improve health and reduce health inequalities.  

Before joining the Health Foundation, Jo worked for Calderdale and Huddersfield NHS Foundation Trust leading a major service reconfiguration programme to deliver improvements in quality, safety and patient experience. 

Jo lives in West Yorkshire.

Committees (2022/23)
Chair of People Committee
Vice Chair of Quality Committee
Member of Nomination & Remuneration Committee

Term of Office 
Initially appointed by Council of Governors         01.06.2021 - 31.05.2024 


Kamran Malik, Non-Executive Director

Kamran Malik

Kamran is a finance professional focusing on business transformation, through a coaching approach to people and culture change.  

Kamran qualified as a Chartered Accountant with KPMG, worked overseas with TNT in senior finance roles, was a Finance Director for a start up before joining Royal Mail. In almost 20 years at Royal Mail, Kamran further expanded his business acumen by undertaking various senior leadership roles and professional qualifications including Risk Management , Regulatory Compliance, Procurement, Business and Personal Coaching and as Director of Cost Transformation. 

Committees (2022/23)

Chair of Audit Committee

Member of Finance and Performance Committee

Member of Nomination & Remuneration Committee

Term of Office 
Initially appointed by Council of Governors as Associate Non-Executive Director        01.04.2021 - 31.03.2022 

Appointed by Council of Governors as Non-Executive Director   11.09.2021 - 10.09.2024


Dee Sissons

Dee Sissons

Bio coming soon

Committees (2022/23)

Member of Audit Committee

Member of Quality Committee

Member of Nomination & Remuneration Committee

Member of Charitable Funds Committee


Term of Office

Initially appointed by Council Of Governors  01.10.2022 - 30.09.2025


Martin Temple

Bio coming soon

Committees (2022/23)

Member of Finance and Performance Committee

Member of People Committee

Member of Nomination & Remuneration Committee

Member of Charitable Funds Committee


Term of Office

Initially appointed by Council of Governors 01.10.2022 - 30.09.2025


Zlakha Ahmed

Zlakha Ahmed

Bio coming soon

Term of Office

Initially appointed by Council of Governors as Associate Non-Executive Director 01.10.2022 - 30.09.2023


The terms and conditions of appointment of the Non-Executive Directors are available on application to rgh-tr.foundation.trust@nhs.net.